"Из уст молодого специалиста"

Дата: 1 марта 2019 в 13:16, Обновлено 16 декабря 2019 в 10:47

Выпускники района, достигшие высоких результатов в профессии

Картинки по запросу шруб михаил григорьевич биография

Шруб Михаил Григорьевич, руководитель фермерского хозяйства,его хозяйство  неоднократно признавалось победителем республиканского конкурса предпринимателей в номинации “Лучшее крестьянское (фермерское) хозяйство”, выпускник Хильчицкой СШ.

Дорошко Сергей Иванович, генерал-майор милиции, начальник УВД г.Минска, выпускник Запесочской БШ, СШ № 1 г.Турова.

Струк Александр Николаевич, учитель -методист, тренер команды Гомельской области по математике, учитель Гимназии г.Гомеля № 51, выпускник СШ № 1 г.Турова

Картинки по запросу купрацевич олег анатольевич

Куправцевич Олег Анатольевич, учитель-методист, стал лауреатом Республиканского конкурса профессионального мастерства педагогических работников «Учитель года Республики Беларусь – 2009», работает директором в СШ № 10 г.Жлобина, выпускник Красноборской СШ.

Картинки по запросу лотенков игорь николаевич

Лотенков Игорь Николаевич, генерал-майор в отставке, бывший заместитель Министра обороны Республики Беларусь, выпускник СШ № 1 г.Турова.

Каплич Валерий Михайлович, профессор, доктор биологических наук.  Выпускник Ленинской СШ.

Кондратенко Геннадий Георгиевичдоктор медицинских наук, профессор.

Автор 248 печатных работ (в т. ч. 4 монографии), 19 рационализаторских предложений, 7 изобретений.

Он принимает активное участие в республиканских и международных конгрессах, съездах, конференциях (Россия, Польша, Германия и др.), неоднократно проходил стажировку в зарубежных клиниках.

Член Правления Белорусской Ассоциации хирургов. Член совета по защите диссертаций. Награжден знаком «Отличник здравоохранения», медалью «За воинскую доблесть». Выпускник Ленинской СШ.

Картинки по запросу САСКЕВІЧ Мікалай Аляксеевіч, кандыдат фізіка-матэматычных навук

САСКЕВІЧ Мікалай Аляксеевіч

кандыдат

фізіка-матэматычных навук

Нарадзіўся у 1945 г., 2 студзеня, у сям'і сялян. Бацька Саскевіч Аляксей Васільевіч (1901 - 1976) закончыў царкоўна- прыходскую школу ў в. Пагост, служыў 4 гады ў Краснай Арміі, маладым плавіў караваны лес на Прыпяці і Дняпру, да вайны ў пагосцкім калгасе,  які атрымоўваў ураджаі бульбы да 300 ц/га, быў узнагароджаны сярэбраным медалём I Усесаюзнай сельскагаспадарчай выстаўкі ў Маскве ў 1939г. і прэміраваны прэміяй 500руб., узнагароджаны баявымі медалямі "За освобожденне Варшавы” і “За победу над Германией", пасля вайны - загадчык конафермы, начальнік піларамы ў в. Пагост, брыгадзір рыбалавецкай брыгады, рабочы Тураўскага  леспрамгаса, калгасны палявы стораж. Маці Саскевіч Еўдакія Рыгораўна (1903 - 1966) - няграматная, выгадавала 4-х дзяцей (двое ячшэ памерлі да вайны), перадавая калгасніца.

Саскевіч М. А. у 1951 г. быў прыняты ў 1-ы клас Пагосцкай сярэдняй школы. I ў 1958 г. закончыў Пагосцкую ўжо сямігадовую школу з пахвальнай граматай. У 1961г. закончыў  Азяранскую сярэднюю школу з залатым медалём.

Саскевіч М.А. у 1961 г. быў  нпрыняты на першы курс  Маскоўскага фізіка-тэхнічнага інстытуга ( пры конкурсе  7 чалавек на месца). У 1968 г. у Фізічным інстытуце імя П.Н.Лебедзева АН СССР на "выдатна" абараніў дыпломную работу, прысвечанную вымярэнню заселенасці ўзроўняў энергіі іона аргона ў плазме аргонавага разрада. Яе вынікі даложаны на Міжнароднай канферэнцыі па з’явах у  іанізаваных газах (Бухарэст, 1969 г.) і выкарыстаны пры  распрацоўцы іонных аргонавых лазераў, якія выпраменьваюць у сінім, блакітным і зялёным участку спектру і цяпер вьшарыстоўваюцца ў многіх навуковых лабараторыях.

Пасля заканчэння МФТІ быў  размеркаваны на работу ва Ўсесаюзны навукова-даследчы інстытут эксперыментальнай фізікі , г. Арзамас-16 Горкаўскай вобласці, дзе прымаў удзел у работах  па стварэнні лазера з накачкай выбухам атамнай бомбы. Ім распрацавана методыка вымярэння абсалютнай спектральнай  адчуваласці  фотаадчувальных пластоў фотапрыёмнікаў, з прымяненнем якой была вымярана абсалютная спектральная  яркасць плазмы атамнага выбуху і з гэтага зроблены вывад аб магчымасці ім накачаць газавы лазер.  Такі лазер ва УНДІЭФ (ВНІІЭФ) пазней быў створаны – упершыню ў свеце, ён меў даўжыню  16м і дыяметр 1м. Планавалася на яго аснове  зрабіць лазер для паражэння касмічных ваенных аб’ектаў праціўніка.

У 1974г. паступіў у вочную  аспірантуру Інстытута  фізікі АН БССР, закончыў яе у 1977г. і быў прыняты у ІФ на пасаду малодшага навуковага супрацоўніка. 31991 г. навуковы супрацоўнік аддзела аптычных праблем інфарматыкі АН БССР, які выдзяліўся з ІФ, і працуе ў ім па цяперашні час. У 1996г. абараніў кандыдацкую дысертацыю, прысвечаную даследаванню лазераў на крышталях фторыстага ліція афарбаваных Y-промнямі, якія выпраменьваюць за чырвонай граніцай бачымага спектру даўжыню хвалі ад 0,82мкм да1,10 мкм. Вынікі даследавання  з'явіліся навуковай  асновай для стварэння  лазера "Снектрон-ЦО", які выпускаў прыборабудаўнічым  заводам  АН  СССР у Мінску і цянер выкарыстоўваецца ў лабараторыях  Мінска і Масквы.

З 1993 года на сёняшні дзень – сакратар праўлення Тураўскага  навукова-асветніцкага таварыства, у якое ўваходзяць вядучыя даследчыкі Тураўшчыны і яе патрыёты, кіраўнікі  Жыткавіцкага раёна і Турава - усяго каля 45 чалавек (у тым ліку 8 дактароў  навук і 17 кандыдатаў навук). Таварыства дабілася рашэння  Кабінета  Міністраў  РБ аб утварэнні Нацыянальнага  парка  "Прыпяцкі" (1995г.), а таксама аб вяртанні старажытнага крыжа з Гомеля у в.Пагост  (1996 г.), падрыхтавала да выпуску альманах "Тураўшчына: мінулае і сучаснасць”.